Lepszy brąz?

Lepszy brąz?

Coraz bardziej polscy konsumenci przyzwyczajają się do lepszości brązowych produktów, takich jak brązowy ryż, razowy makaron i pieczywo. Na rynku można również znaleźć wiele rodzajów cukrów spożywczych, od tradycyjnego – białego buraczanego, aż po cukier brązowy, trzcinowy, a także fruktozę i inne sztuczne środki słodzące. Często również myślimy, że zamieniając „cukier kryształ” na cukier trzcinowy lub brązowy wybieramy produkt zdrowszy. Nic bardziej mylnego.

 

Cukier trzcinowy czy buraczany?

 

Najczęściej spożywanym cukrem w Polsce jest cukier buraczany. Trzcinowy jest o wiele droższy i nadal uważany jest za produkt ekskluzywny. Jedyną różnicą pomiędzy cukrem buraczanym a trzcinowym jest roślina z której pochodzi. Końcowym etapem produkcji obu rodzajów cukru jest sacharoza – dwucukier zaliczany do węglowodanów prostych. Sacharoza zaś przyczynia się do powstawania nadwagi i otyłości, bez względu na to czy pochodzi z trzciny cukrowej czy z buraka.

 

Cukier biały, brązowy czy nierafinowany?

Cukier brązowy często uważamy za zdrowszy i bardziej naturalny niż biały. Warto jednak zaznaczyć, że proces produkcji cukru brązowego jest bardzo podobny do białego. Cukier brązowy to tak naprawdę nic innego jak cukier biały z dodatkiem melasy – ciemnobrązowego produktu ubocznego powstającego podczas produkcji cukru spożywczego. Często słyszymy, że cukier brązowy jest mniej kaloryczny od białego. To prawda, lecz różnica jest bardzo niewielka i bez większego znaczenia dla osób dbających o linię. Kaloryczność obu produktów jest nadal wysoka – 100 g cukru białego zawiera 396 kcal, brązowego – 373 kcal. Cukier nierafinowany, w odróżnieniu od cukru białego i brązowego, nie jest poddawany tak skomplikowanym procesom oczyszczania. Pominięcie tego etapu w produkcji sprawia, że cukier ten nie jest czystą sacharozą. W porównaniu z białym cukrem zawiera więcej składników mineralnych: żelaza, magnezu, wapnia i potasu, jednak wymienione minerały znajdują się w nim w śladowych ilościach.

 

Nie ma więc większego znaczenia czy posłodzimy herbatę cukrem białym czy brązowym. Wszystkie rodzaje cukrów są wysokokaloryczne i powinny znajdować się na naszych stołach jak najrzadziej.

Newsletter

Podobne Artykuły:

SPRING cook-book

Najbardziej warzywny cook-book z przepisami! Wiosna w sklepach i warzywniakach mocno puka do drzwi ??? Z czym nam się zawsze ...

E-book „Fit-słodycze”

Czasem masz ochotę na zjedzenie czegoś słodszego? A może wpadają goście i chcesz ich czymś poczęstować, dbając jednocześnie o swoją ...

Show Comments (0)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *