Medycyna stylu życia

Medycyna stylu życia

Medycyna stylu życia jest nową, opartą na dowodach naukowych dziedziną medycyny polegającą na profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, których czynniki ryzyka zależą bezpośrednio od tego jak żyjemy.

 

 

 

5 fundamentów

 

Medycyna stylu życia, określana także medycyną XXI wieku, opiera się na pięciu fundamentach: odżywianiu, aktywności fizycznej, zaprzestaniu palenia tytoniu, odpowiedniej ilości snu i odpoczynku oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem.

 

Wsparcie dla konwencjonalnej medycyny

 

Dieta niekiedy działa jak lekarstwo. Czynniki niegenetyczne, środowiskowe, w tym odpowiednia dieta może zapobiec ponad 90% przypadków cukrzycy, 80% ataków serca, czy 1/3 przypadków nowotworów. Prawidłowo skomponowana dieta może zapobiec rozwojowi wielu schorzeń niezakaźnych. Dlatego celem lifestyle medicine jest profilaktyka oraz wsparcie leczenia chorób związanych bezpośrednio z naszym stylem życia: chorób diabetologicznych, kardiologicznych czy nowotworowych. Odpowiednią dietą można zapobiegać, a nawet cofać procesy chorobowe do niedawana uznawane jeszcze za nieuleczalne przynosząc rezultaty porównywalne ze standardową terapią medyczną i konwencjonalnym leczeniem farmakologicznym.

 

Ta dyscyplina naukowa stoi na twardych fundamentach „evidence-based medicine”, czyli medycyny opartej na faktach naukowych, których działanie i skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach naukowych.

Newsletter

Podobne Artykuły:

Lepszy brąz?

Coraz bardziej polscy konsumenci przyzwyczajają się do lepszości brązowych produktów, takich jak brązowy ryż, razowy makaron i pieczywo. Na rynku ...

I przyszła pora na pora!

Por to jedno z najsmaczniejszych typowo zimowych warzyw. Ostry smak surowego pora rewelacyjnie komponuje się w różnego typu sałatkach i ...

Show Comments (0)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *