Tłuszcz oporny

Tłuszcz oporny

Dlaczego tak trudno zgubić kilogramy z określonych segmentów ciała? Dlaczego tłuszcz brzuszny oraz ten zlokalizowany w okolicy pośladkowo-udowej jest tak oporny na działanie zabiegów wyszczuplających?

Wynikiem tego jest specyficzne rozmieszczenie receptorów adrenergicznych w tych segmentach ciała. Metabolizm tkanki tłuszczowej jest bowiem istotnie powiązany z aktywnością adrenaliny i noradrenaliny – amin katecholowych, które oddziałują na różne tkanki, w tym tkankę tłuszczową.Receptory te mają jednak różne typy: α (1 i 2) oraz β (1, 2 i 3).


Pobudzenie receptorów β-adrenergicznych skutkuje aktywacją specjalnego enzymu, który nasila uwalnianie i spalanie tłuszczu, zaś receptory α-adrenergiczne to pewnego rodzaju „przeszkadzacze”, bo ich pobudzenie hamuje aktywność enzymów lipolitycznych i w konsekwencji spalanie tłuszczu. Z tego powodu tkanka tłuszczowa znika w różnym stopniu w zależności od rozmieszczenia receptorów adrenergicznych. Receptory α zlokalizowane są w największej koncentracji w rejonie klatki piersiowej i dolnych partiach brzucha (u mężczyzn) oraz w okolicy ud i pośladków (u kobiet). Dlatego też obecna tam tkanka tłuszczowa nazywana jest oporną, gdyż posiada daleko rozwinięte mechanizmy „samoograniczajace” uwalnianie i spalanie tłuszczu.

Newsletter

Podobne Artykuły:

SPRING cook-book

Najbardziej warzywny cook-book z przepisami! Wiosna w sklepach i warzywniakach mocno puka do drzwi ??? Z czym nam się zawsze ...

E-book „Fit-słodycze”

Czasem masz ochotę na zjedzenie czegoś słodszego? A może wpadają goście i chcesz ich czymś poczęstować, dbając jednocześnie o swoją ...

Show Comments (0)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *