Dlaczego “silną wolę” warto trenować jak mięśnie?

Dlaczego “silną wolę” warto trenować jak mięśnie?

Naszą własną silną wolę przyrównałabym trochę do… mięśni. Co przez to rozumiem?


Silna wola to inaczej samokontrola, konsekwentność, nieugiętość, wytrwałość w dążeniu do celu i samozaparcie. Jest to wszystko to, co sprawia, że realizujemy zaplanowane postanowienie. Mięśnie trzeba trenować, aby je budować i wzmacniać. To, czy w naszych postanowieniach dbania o zdrowie i sylwetkę wytrwamy zależy także od kondycji w jakiej znajduje się nasza SILNA WOLA.

Przez niektórych silna wola nazywana jest „mięśniem umysłu”, bo zachowuje się podobnie jak mięśnie. Gdy jej nie trenujemy wiotczeje, staje się słaba, niewytrzymała. Ale gdy ją trenujemy, wzmacniamy i pielęgnujemy – rośnie w siłę i nabiera mocy.

Niestety, nasze zasoby nie są nieograniczone i wyczerpują się zupełnie tak samo jak baterie czy glikogen mięśniowy podczas treningu. Wystarczy natłok negatywnych bodźców – frustrujący i wiecznie niezadowolony szef w pracy, brak czasu na posiłek, uporczywy katar z nosa czy nieprzespana przez malucha noc, która sprawia, że wstajemy zmęczeni i senni. Osłabienie zasobów energetycznych organizmu sprawia, ze po powrocie do domu nie mamy już siły iść na trening, na basen, przyszykować obiadu na następny dzień i nasza silna wola słabnie. Na szczęście jest ona podatna na trening, bo jeśli będziemy ją wzmacniać i pielęgnować nauczymy się większej samokontroli, która pomoże nam uniknąć błędów w przyszłości.

JAK TRENOWAĆ SILNĄ WOLĘ?

? ROZGRZEWKA!
To nieodłączny element każdego treningu, który przygotowuje do większej intensywności ćwiczeń i rozgrzewa mięśnie. To też oznacza, ze jeśli wytyczasz sobie jakiś cel (przykładowo zrzucenie 5 kg, zapisanie się na fitness, zmianę pracy itp.) musisz odpowiednio się do niego przygotować. Wtedy szanse na sukces wzrosną. Co to oznacza w praktyce?
Aby pomóc sobie zgubić nadprogramowe kilogramy poproś partnera, aby wieczorem w dni treningowe zaopiekował się maluchem – będziesz spokojna, że będzie miał zapewnioną opiekę, a Ty spokojnie wybierzesz się na trening.
Aby uczęszczać regularnie na zajęcia fitness zawiadom wcześniej swojego przełożonego, że we wtorki i piątki nie będziesz zostawać po godzinach. Będziesz spokojniejsza, że otoczenie zawodowe było do tego przygotowane, a Ty ze spokojną głową udasz się na zajęcia.

? OD NAJPROSTSZYCH DO NAJTRUDNIEJSZYCH
Jeśli planujesz zmianę stylu życia zacznij od małych zmian które poprowadzą Cię do dużych efektów. Nie zaczynaj radykalnych zmian z dnia na dzień, a zadania dziel stopniowo. Przykładowo, najpierw zacznij jeść posiłki o regularnych porach, potem stopniowo wymieniaj produkty na zdrowsze, w kolejnych tygodniach zwróć uwagę na nawodnienie i zadbaj o zdrową dawkę ruchu. Zmiana jest wtedy mniej przerażająca, a małe sukcesy motywują do dalszej pracy. Nikt nie staje się wyczynowym sportowcem z dnia na dzień. To wynik pracy przez wiele lat, tak samo – powoli i systematycznie – trzeba trenować silną wolę

? PRZYPOMNIJ SOBIE DOKĄD ZMIERZASZ
Gdy masz poczucie, że zaczyna ci brakować silnej woli, pomyśl o tym co właśnie robisz, ale w perspektywie celu do którego dążysz. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo skoro zmierzasz po sukces na sam szczyt.

? ZAAKCEPTUJ SWOJĄ NIEDOSKONAŁOŚĆ
W dążeniu do ambitnych celów jesteśmy skazani na popełnianie błędów. Czasem trzeba też zrobić krok do tyłu, aby nabyć rozpędu i potem zrobić dwa kroki do przodu. Nie przejmuj się małymi niepowodzeniami, ale nie rezygnuj. Oswój własne myśli, że błędy nieuchronnie się pojawią, zawsze i wszędzie, bo dzięki nim stajemy się jeszcze silniejsi.

? TRENUJ INNE OBSZARY
Przykładowo:
Nastaw budzik 10 minut wcześniej i wstań wcześniej – nawet jeśli nie musisz.
W metrze konsekwentnie wybieraj schody tradycyjne zamiast ruchomych – nawet wtedy gdy jesteś zmęczony czy późno wracasz z pracy.
Postój w tramwaju – nawet jeśli wokoło jest mnóstwo wolnych miejsc.
Zablokuj facebooka na 30 dni. Detoks od social media jeszcze nigdy nikomu nie zrobił niczego złego
Jeśli nawet kupisz w sklepie słodycze, wyrzuć je w domu do kosza. Nie otwieraj. Satysfakcja, że wydało się na nie niepotrzebnie pieniądze, po czym wyrzuciło jest niesamowita!

Dzięki każdej takiej czynności stajemy się silniejsi w środku i wzmacniamy samokontrolę. Ale zacznij od bardzo prostej, małej, powtarzalnej, ale mającej jakąś wartość dla ciebie sprawy. I rób tak codziennie. Wkrótce zorientujesz się, że stała się ona nowym porządkiem dziennym i nie jest już niczym nowym.

Newsletter

Podobne Artykuły:

SPRING cook-book

Najbardziej warzywny cook-book z przepisami! Wiosna w sklepach i warzywniakach mocno puka do drzwi ??? Z czym nam się zawsze ...

E-book „Fit-słodycze”

Czasem masz ochotę na zjedzenie czegoś słodszego? A może wpadają goście i chcesz ich czymś poczęstować, dbając jednocześnie o swoją ...

Show Comments (0)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *