Zmiana stylu życia wiąże się nierzadko z szeregiem nowych postanowień – o przestrzeganiu zdrowej diety, podejmowaniu aktywności fizycznej, wygospodarowywaniu więcej czasu na odpoczynek i sen. Tym co pozwala zacząć jest motywacja, ale tym co pozwala w postanowieniach wytrwać jest dopiero nawyk.
Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonych działań – działań w zakresie zmiany dotychczasowego stylu życia, które sprawią, że poczujesz się lekko, zdrowo, po prostu lepiej. Nie bez znaczenia jest tu także otwarte i pozytywne nastawienie. Motywacja jest jak ogień, nie podtrzymywana gaśnie, nawet wtedy, gdy sukces jest już za rogiem. Buforem bezpieczeństwa i oparciem, który pomoże Ci w jej pielęgnowaniu jest specjalista – dietetyk, który wytłumaczy dlaczego etap odchudzania w którym obecnie się znajdujesz wygląda właśnie tak, a nie inaczej.
Nawyk niełatwo jest jednak zmienić. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest się oprzeć dotychczasowym przyzwyczajeniom. Dlaczego w sklepie zawsze wybierasz chrupiące, białe pszenne bułeczki? Razowy chleb też przecież lubisz. Pytana(y) „Dlaczego tak robisz?” odpowiadasz „Robię tak od zawsze”. Może zatem robisz tak z przyzwyczajenia, z nawyku? Wykazano, że aż 80% naszych wszystkich codziennych decyzji nie jest świadomym wyborem i bierze się właśnie z nawyku.
Gdy nabierasz wiary we własne możliwości, widzisz, że czynności które podejmujesz są efektywne, jesteś konsekwentna(y) w postanowieniach, powoli wyrabiasz nawyk – sposób zachowania powstający w toku powtarzania pewnego rodzaju czynności. W ten sposób wyłączasz dotychczasowego autopilota. Jak mówią nierzadko pacjenci, aktywność fizyczna staje się jedynie przyjemnością i zaczyna „wchodzić w krew”, a wybieranie ze sklepowej półki ciemnego pieczywa staje się nową normą i porządkiem dziennym.
Proces od początkowej motywacji do wyrobienia nawyku jest długi. Potrzeba na to kilku tygodni, a czasem nawet miesięcy. Daj zatem sobie czas, nie zniechęcaj się zbyt szybko. Twój organizm musi się dostosować do nowej sytuacji. Przeanalizuj sytuacje, które sprawiały, że poprzednie potyczki z nadmiarem kilogramów kończyły się fiaskiem. Zamiast reorganizować całe życie, zacznij od drobnych zmian i ciesz się z małych sukcesów. Wyraźnie przekrocz granicę między dietą na krótko a prawidłowym, świadomym odżywianiem. Nie ma diety na miesiąc czy dwa. Gwarancją długofalowego sukcesu jest zdrowy sposób odżywiania na całe życie.